Το viagra κουφαίνει;

| 10:48 - 21 Μαΐου 2011

Μια ακόμη παρενέργεια του Viagra έρχεται να αναστατώσει τον ιατρικό κόσμο, καθώς το διαδεδομένο φάρμακο φαίνεται να συνδέεται με σοβαρά προβλήματα ακοής στους άνδρες.

Συγκεκριμένα οι ειδικοί θεωρούν ότι τόσο το Viagra όσο και τα ανάλογα σκευάσματα που χορηγούνται για την αντιμετώπιση της στυτικής δυσλειτουργίας αυξάνουν τον κίνδυνο αισθητικονευρικής απώλειας της ακοής, μια μορφή ταχείας απώλειας ακοής στο ένα ή και στα δυο αφτιά.

Perierga.gr - Τα βιάγκρα κουφαίνει;

Οι ειδικοί προειδοποιούν τους γιατρούς να χορηγούν τα συγκεκριμένα φάρμακα με προσοχή εως ότου το ζήτημα εξεταστεί περαιτέρω. Παράλληλα η Υπηρεσία Τροφίμων και Φαρμάκων των ΗΠΑ (FDA) , ύστερα από δική της ξεχωριστή έρευνα, εξέδωσε ανακοίνωση συμβουλεύοντας τους χρήστες οι οποίοι παρατηρούν προβλήματα στην ακοή τους να σταματούν αμέσως τη λήψη των εν λόγω σκευασμάτων και να επισκέπτονται τον γιατρό τους.

Ερευνα σε τρεις ηπείρους

Η διαπίστωση, η οποία έγινε από μια βρετανική έρευνα που διενεργήθηκε σε τρεις ηπείρους και δημοσιεύτηκε στο επιστημονικό έντυπο «Laryngoscope», έρχεται απλώς να επιβεβαιώσει ανάλογες ανησυχίες που έχουν εκφράσει εδώ και καιρό γιατροί από όλο τον κόσμο.

Οι αναφορές πολλών περιστατικών απώλειας ακοής που φαίνονταν να σχετίζονται με το Viagra και τα αντίστοιχα με αυτό σκευάσματα που κυκλοφορούν στην αγορά θορύβησαν την ομάδα των βρετανών ερευνητών, η οποία συνεργάστηκε με τις αρμόδιες αρχές κρατών της Αμερικής, της Ανατολικής Ασίας και της Αυστραλίας προκειμένου να εξετάσει το ζήτημα.

Η έρευνα εντόπισε 47 περιστατικά αισθητικονευρικής απώλειας ακοής τα οποία θεωρεί ότι συνδέονται με τη λήψη του Viagra και των ανάλογων σκευασμάτων Cialis και Levitra. Ο μέσος όρος ηλικίας των πασχόντων ήταν γύρω στα 57 έτη, αν και δυο εξ αυτών ήταν μόλις 37 ετών.

Οι ερευνητές σημειώνουν ότι στα συμπεράσματά τους δεν περιλαμβάνονται 223 σχετικές αναφορές απώλειας ακοής που έγιναν στις Ηνωμένες Πολιτείες εξ αιτίας έλλειψης στοιχείων για την πλήρη εξέτασή τους.

Επιβεβαίωση προηγούμενων διαπιστώσεων

Σε προηγούμενη μελέτη της η αμερικανική FDA είχε εντοπίσει 29 περιπτώσεις απώλειας ακοής που σχετίζονται με τα συγκεκριμένα σκευάσματα, εκ των οποίων μόνο στο ένα τρίτο η πάθηση ήταν προσωρινή.

Οι βρετανοί ερευνητές δεν γνωρίζουν πώς το Viagra μπορεί να επηρεάζει την ακοή και συνιστούν περαιτέρω διερεύνηση του θέματος. Μια πιθανή εξήγηση είναι ότι οι αλυσιδωτές χημικές αντιδράσεις που πυροδοτούν οι δραστικές του ουσίες επιφέρουν βλάβες στο έσω ους.

Ο δρ Αφρόζε Σαχ-Καν του Ωτορινολαρυγγολογκού Τμήματος του Νοσοκομείου Τσάρινγκ Κρος του Λονδίνου ο οποίος ήταν επικεφαλής της μελέτης προειδοποίησε ότι οι γιατροί που συνταγογραφούν τέτοιου είδους φάρμακα θα πρέπει να λαμβάνουν πλέον σοβαρά υπόψη αυτή την πιθανή παρενέργειά τους.

πηγή: tovima.gr

GD Star Rating
loading...
Το viagra κουφαίνει;, 1.0 out of 10 based on 1 rating

Tags: , , ,

Category: Περίεργα Νέα